Včelí tanečky I.

Na jaře při hromadném rozkvětu květů kaštanů, javorů, akátů, řepky ap. nastává ten správný čas, kdy je možné pozorovat, jak se včelky dorozumívají, tedy včelí tanečky. Pro toho, kdo se naučí této zvláštní včelí řeči, nebude žádný problém přesně lokalizovat zdroj jejich snůšky.

Taneční parket, nebo-li oblast, kde se včely dorozumívají svými tanečky, se v úlu nachází obvykle blízko česna. Dobrý pozorovatel zde pak může zaznamenat některý z následujících druhů včelích tanečků.

DVAV taneček, nebo-li taneček vertikálně břišních vibrací

Tento taneček včely používají, pokud objevily lokalitu s velmi dobrými snůškovými podmínkami a chtějí naverbovat ostatní létavky, aby za snůškou zamířili právě tam. Tento taneček probíhá tak, že včela klade své nožky na hřbet jiné včely a vibrací křídlových svalů, kterou tak způsobuje, ji sděluje, že by se měla vydat do právě nalezené lokality.

Vibrační taneček

Vibrační taneček včely používají, pokud potřebují naverbovat více včel pro příjem nektaru. Jde tedy konkrétně o pomoc při přebírání nektaru od včel létavek a jeho ukládání uvnitř úlu.
Včela, která tento taneček vykonává, chodí po plástu s plodem, škubavým způsobem třese tělíčkem a své přední nožičky drží vysoko nahoře.
Včely, které sbírají nektar nebo vodu, samy svůj náklad do buněk neukládají. Raději jej předávají včelám úlovým, které již samy uložení zajistí. Včely létavky, které svůj náklad předají, se tak mohou rychle vracet na místo snůšky.
Pokud včele, která se vrátila s nektarem či vodou, dlouho trvá nalézt včelu, která od ní náklad převezme, tak zamíří do části úlu, kde se nachází jejich "taneční parket" pro nové instrukce. Včely, které náklad od létavek přijímají, dávají přednost nákladu, který je v úle nejvíce potřeba a ten přejímají přednostně. Tento proces umožňuje, aby se kolonie včel zaměřila na nejvíce výnosný zdroj snůšky.

Kruhový taneček

Kruhový taneček je používán k označení zdroje snůšky nalezeného přibližně do deseti metrů od úlu. Včela sdělující tuto informaci tancuje tak, že chodí v kruhu a ty, která informaci přijímají, pak v kruhu v obráceném směru proti ní. Tančící včela udělá vždy takto několik kroužků. Periodicky se zastavuje a dává včelám okusit, co našla. Včely, které se tohoto tanečku účastní, si přivoní k vůni zdroje, která ulpěla na těle tančící včely.
Kruhový tanec vede k tomu, že včely, které takto získaly informaci o zdroji snůšky, opustí úl a létají ve stále více se zvětšujících soustředných kruzích kolem úlu, dokud nezaznamenají vůni, kterou cítily na těle tancující včely. Naprosto stejný vyhledávací model používá také mnoho druhů dalšího hmyzu k vypátrání potravy.

V příštím díle článku o včelích tanečcích se budeme zabývat nejznámějším včelím tanečkem, a to tanečkem kývavým.

Přeloženo z angličtiny. Překlad Petr Sadovský
Odborná korektura Ing. Květoslav Čermák, CSc.

Následující díl >>

 

Poslední články

Značení matek

Rok 2024

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů